Administrația locală a comunei Florești a reușit să atragă peste 27 milioane de euro din finanțări nerambursabile pentru proiectele de dezvoltare ale localității.

Fondurile nerambursabile vin din două direcții, 5 milioane de euro prin programul național ”Anghel Saligny”, respectiv 22 milioane de euro prin fonduri europene.

𝐏𝐞𝐬𝐭𝐞 𝟐𝟕.𝟎𝟎𝟎.𝟎𝟎𝟎 𝐝𝐞 𝐞𝐮𝐫𝐨 𝐟𝐨𝐧𝐝𝐮𝐫𝐢 𝐧𝐞𝐫𝐚𝐦𝐛𝐮𝐫𝐬𝐚𝐛𝐢𝐥𝐞 𝐩𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮 𝐅𝐥𝐨𝐫𝐞𝐬̦𝐭𝐢

Fondurile nerabursabile fie ele naționale sau europene sunt fără dar și poate șansa de dezvoltare și modernizare a comunei Florești.

Administrația publică din Florești a reușit să atragă peste 27.000.000 de euro care vor fi investiți în comuna noastră în proiecte care vizează de la utilități publice, finanțate prin programul național „Anghel Saligny”, în valoare de peste 5.000.000 euro, până la reabilitarea energetică a blocurilor, dezvoltarea transportului public prin achiziția de autobuze electrice, stații de încărcare pentru autoturisme electrice și dezvoltarea identității culturale a Floreștiului prin construirea primului muzeu de la zero în ultimii 100 de ani, proiecte finanțate din fonduri europene, în valoare de peste 22.000.000 euro.

Este lăudabil faptul că echipa de elaborare a proiectelor din cadrul primăriei, coordonată de către domnul primar Bogdan Pivariu, a depus proiecte pentru obținerea finanțărilor nerabursabile pe toate axele deschise care pot contribui la dezvoltarea comunității în care trăim.

Atât eu cât și echipa de consilieri locali ai PNL Florești vom continua să sprijinim toate inițiativele de atragere a fondurilor nerambrusabile la noi acasă, în Florești.

“Peste 27.000.000 de euro fonduri nerambursabile pentru Florești

Fondurile nerabursabile fie ele naționale sau europene sunt fără dar și poate șansa de dezvoltare și modernizare a comunei Florești.

Administrația publică din Florești a reușit să atragă peste 27.000.000 de euro care vor fi investiți în comuna noastră în proiecte care vizează de la utilități publice, finanțate prin programul național „Anghel Saligny”, în valoare de peste 5.000.000 euro, până la reabilitarea energetică a blocurilor, dezvoltarea transportului public prin achiziția de autobuze electrice, stații de încărcare pentru autoturisme electrice și dezvoltarea identității culturale a Floreștiului prin construirea primului muzeu de la zero în ultimii 100 de ani, proiecte finanțate din fonduri europene, în valoare de peste 22.000.000 euro.

Este lăudabil faptul că echipa de elaborare a proiectelor din cadrul primăriei, coordonată de către domnul primar Bogdan Pivariu, a depus proiecte pentru obținerea finanțărilor nerabursabile pe toate axele deschise care pot contribui la dezvoltarea comunității în care trăim.

Atât eu cât și echipa de consilieri locali ai PNL Florești vom continua să sprijinim toate inițiativele de atragere a fondurilor nerambrusabile la noi acasă, în Florești.”, a transmis consilierul local PNL, Bogdan Moga.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.